Sławosz Uznański, polski doktor elektroniki i pracownik CERN, ma szansę zostać drugim polskim astronautą. Jego misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) planowana jest na sierpień 2024 roku. Uznański, pokonując 22 tysiące kandydatów, został wybrany do grupy rezerwowej korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ostateczna decyzja o locie ma zostać ogłoszona w listopadzie 2024 roku przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Najważniejsze informacje:- Sławosz Uznański będzie drugim polskim astronautą w historii
- Planowana data misji to sierpień 2024
- Uznański jest absolwentem Politechniki Łódzkiej i pracuje w CERN
- Został wybrany spośród 22 tysięcy kandydatów do ESA
- Podczas misji przeprowadzi testy polskich technologii kosmicznych
- Polska zwiększyła składki do ESA o 295 milionów euro
- Oficjalne potwierdzenie misji nastąpi w listopadzie 2024
Sławosz Uznański drugim polskim astronautą
Drugi polski astronauta to doktor elektroniki Sławosz Uznański, który obecnie pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, gdzie zdobył gruntowne wykształcenie w dziedzinie elektroniki. Jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe obejmuje pracę nad systemami elektronicznymi odpornymi na promieniowanie.
Następny Polak w kosmosie przeszedł niezwykle wymagający proces selekcji do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W konkurencji pokonał aż 22 tysiące kandydatów z całej Europy. Jego determinacja i kompetencje zaprowadziły go do elitarnej grupy rezerwowej korpusu astronautów ESA.
Data misji kosmicznej Polaka
Polski astronauta misja kosmiczna data została wstępnie zaplanowana na sierpień 2024 roku. Sławosz Uznański lot w kosmos będzie historycznym wydarzeniem dla polskiej astronautyki. To druga w historii misja kosmiczna z udziałem Polaka.
- Kompleksowe szkolenie w ESA
- Testy sprawnościowe i medyczne
- Przygotowanie do eksperymentów naukowych
- Zapoznanie z systemami ISS
Szczegóły lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Misja będzie realizowana na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta kiedy lot się rozpocznie, spędzi na orbicie kilka tygodni.
Stacja ISS krąży na wysokości około 400 kilometrów nad Ziemią. Będzie to miejsce pracy i dom dla naszego astronauty podczas całej misji.
Aspekt misji | Mirosław Hermaszewski (1978) | Sławosz Uznański (2024) |
Czas trwania | 8 dni | Kilka tygodni |
Miejsce docelowe | Stacja Salut 6 | ISS |
Program | Interkosmos | ESA |
Co będzie robił polski astronauta na ISS?

Polak w kosmosie kiedy dotrze na ISS, będzie realizował szereg zadań naukowych. Głównym celem misji jest przeprowadzenie eksperymentów z wykorzystaniem polskich technologii. Badania te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
- Testy sprzętu opracowanego przez polskie firmy
- Eksperymenty z zakresu mikrograwitacji
- Badania materiałowe
- Eksperymenty biologiczne
Współpraca Polski z ESA
Polska zwiększyła swoje zaangażowanie w programy ESA poprzez znaczące podniesienie składki członkowskiej. Wartość nowej składki wynosi 295 milionów euro.
Ta inwestycja otwiera nowe możliwości dla polskich firm i naukowców. Dzięki temu polski sektor kosmiczny może dynamicznie się rozwijać.
Mirosław Hermaszewski - pierwszy Polak w kosmosie
Mirosław Hermaszewski zapisał się w historii jako pierwszy Polak w kosmosie w 1978 roku. Jego lot na stację Salut 6 trwał 8 dni i odbył się w ramach programu Interkosmos. Podczas misji przeprowadził szereg pionierskich eksperymentów.
Jego misja otworzyła drzwi polskiej astronautyce. Zrealizował program badawczy składający się z kilkunastu eksperymentów. Do dziś pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń polskich naukowców.
Przyszłość polskiej astronautyki
Misja Uznańskiego otwiera nowy rozdział w historii polskiej astronautyki. To szansa na rozwój rodzimych technologii kosmicznych.
Współpraca z ESA daje Polsce dostęp do najnowocześniejszych technologii. Umożliwia też udział w międzynarodowych projektach badawczych.
Polska planuje zwiększać swoje zaangażowanie w programy kosmiczne. Kolejne misje z udziałem polskich astronautów są możliwe w przyszłości. Rozwój sektora kosmicznego staje się jednym z priorytetów polskiej polityki naukowej.
Historyczna misja drugiego Polaka na ISS zmieni przyszłość polskiej astronautyki
Sławosz Uznański ma szansę zostać drugim polskim astronautą, który poleci w kosmos już w sierpniu 2024 roku. Doktor elektroniki z CERN został wybrany spośród 22 tysięcy kandydatów do elitarnego grona astronautów ESA.
Podczas kilkutygodniowej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzi szereg eksperymentów naukowych i przetestuje polskie technologie kosmiczne. To przełomowy moment dla polskiego sektora kosmicznego, wsparty znaczącą inwestycją w postaci zwiększenia składki do ESA o 295 milionów euro.
46 lat po historycznym locie Mirosława Hermaszewskiego, polska astronautyka wkracza w nową erę. Misja Uznańskiego może otworzyć drogę do kolejnych lotów polskich astronautów i dalszego rozwoju krajowych technologii kosmicznych.