KOMETY

                                                                                                                                               http://astronomica.pl

 
              AUTOR
O sobie
Obserwacje
Galeria
Kolekcja meteorytów
              STRONA
AKTUALNOŚCI
PROXIMA - biuletyn
Linki
              KOMETY
Czym jest kometa?
Trochę historii
Sprzęt obserwacyjny
Metody obserwacji
     GWIAZDY ZMIENNE
Dlaczego zmienne?
Klasyfikacja
Sprzęt obserwacyjny
Układamy program
Technika obserwacji
Opracowanie wyników
Błędy obserwacji
             METEORYTY
Kamienie z nieba
Klasyfikacja
Kosmiczne skarby 
Polskie meteoryty
SKLEPIK
 

          Sprzęt obserwacyjny


Obserwacje najjaśniejszych komet można przeprowadzać gołym okiem. Tak jasne komety są jednak niezwykle rzadkie i dlatego też aby poważnie myśleć o obserwacjach tych niezwykle interesujących obiektów, należy wyposażyć się w jakiś instrument optyczny. Ze względu na małą jasność powierzchniową komet oraz ich rozciągłą naturę, najlepiej nadają się do tego celu instrumenty światłosilne o dużym polu widzenia. To podobnie jak w przypadku obserwacji gwiazd zmiennych. Dlatego też polecam również lekturę sprzęt obserwacyjny w dziale GWIAZDY ZMIENNE.

Do obserwacji komet bardzo dobrze nadają się lornetki. To w zasadzie podstawowy sprzęt obserwacyjny większości miłośników komet.  Ja dysponuję rosyjskim modelem BCP 20x60 i jestem z niej bardzo zadowolony. Dobrze jest wyposażyć się także w statyw, gdyż lornetka trzymana w ręku drży, co powoduje, że nasze obserwacje staną się mniej dokładne.

Zastosowanie teleskopu znacznie zwiększa nasze szanse na dostrzeżenie słabszych komet. Dysponując teleskopem o średnicy zwierciadła 150-250 mm, jesteśmy w stanie "upolować" przeciętnie kilka komet rocznie. Świetnie nadają się do tego celu teleskopy Newtona.

Podobnie jak w przypadku innych obserwacji, z dodatkowego, ale nie mniej ważnego i potrzebnego wyposażenia, należy wymienić słabą latarkę, najlepiej o czerwonym lub zielonkawym świetle, wcześniej przygotowane mapy z naniesioną pozycją komety, oraz zeszyt lub notatnik i coś do pisania, najlepiej ołówek. Tak wyposażeni ..... i ciepło ubrani, możemy ruszać na "polowanie" na komety. Powodzenia.

 


 

Copyright© by  Krzysztof Kida - Elbląg