METEORYTY

                                                                                                                                               http://astronomica.pl

 
              AUTOR
O sobie
Obserwacje
Galeria
Kolekcja meteorytów
              STRONA
AKTUALNOŚCI
PROXIMA - biuletyn
Linki
              KOMETY
Czym jest kometa?
Trochę historii
Sprzęt obserwacyjny
Metody obserwacji
     GWIAZDY ZMIENNE
Dlaczego zmienne?
Klasyfikacja
Sprzęt obserwacyjny
Układamy program
Technika obserwacji
Opracowanie wyników
Błędy obserwacji
             METEORYTY
Kamienie z nieba
Klasyfikacja
Kosmiczne skarby 
Polskie meteoryty
SKLEPIK
 

          Kosmiczne skarby


Dla przeciętnego człowieka, niezbyt zainteresowanego tematyką, większość meteorytów nie wygląda zbyt efektownie i imponująco. Z zewnątrz rdzawe, w najlepszym przypadku czarne, o szarych wnętrzach. Czasami, wśród zbioru mało interesujacych kamieni, wzrok przyciągnie jedynie metaliczna płytka z efektownymi figurami Widmanstattena..... to meteoryty żelazne. 

Są jednak i takie klejnoty, na widok których usłyszeć można westchnienia wielu pań. Są niezwykle rzadkie, a ich wyjątkowa uroda sprawia, że osiągają zwykle prawdziwie kosmiczne ceny. Są zdecydowaną ozdobą każdej kolekcji. To pallasyty,... meteoryty żelazno-kamienne, mieszanina błyszczącego żelaza z okazałymi kryształami przezroczystych oliwinów. Pierwszym badaczem, który odkrył istnienie meteorytów z pięknymi kryształami oliwinu był Peter Simon Pallas z Niemiec. To od jego nazwiska pochodzi określenie pallasyt.

Fot.: płytka pallasytu Esquel

Źródło: FIELD GUIDE OF METEORITES, The Robert A. Haag Collection, 12th anniversary edition, 1997, str. 17.

Pallasyty pochodzą prawdopodobnie z planetoidy, która kształtując się drogą planetarnej ewolucji, powoli stygła, a między skupione w dolnej części jej płaszcza kryształy oliwinu, wcisnęło się płynne żelazo z górnej części jądra. W ten sposób na granicy płaszcza i jądra powstała warstwa tej niezwykle urodziwej mieszaniny skały i metalu. Po rozbiciu planetki podczas jakiegoś zderzenia z innym obiektem, fragmenty planetki i tejże warstwy zaczęły przemierzać przestrzeń międzyplanetarną, a po wielu milionach lat niektóre z nich natrafiły na swej drodze na naszą planetę. Zapewne by umilić życie pasjonatom kosmicznych skarbów;-)).


 

Copyright© by  Krzysztof Kida - Elbląg