METEORYTY

                                                                                                                                               http://astronomica.pl

 
              AUTOR
O sobie
Obserwacje
Galeria
Kolekcja meteorytów
              STRONA
AKTUALNOŚCI
PROXIMA - biuletyn
Linki
              KOMETY
Czym jest kometa?
Trochę historii
Sprzęt obserwacyjny
Metody obserwacji
     GWIAZDY ZMIENNE
Dlaczego zmienne?
Klasyfikacja
Sprzęt obserwacyjny
Układamy program
Technika obserwacji
Opracowanie wyników
Błędy obserwacji
             METEORYTY
Kamienie z nieba
Klasyfikacja
Kosmiczne skarby 
Polskie meteoryty
SKLEPIK
 

          Kamienie z nieba


Każdej doby dziesiątki, a nawet setki świetlistych smug przecina w ułamku sekundy nocne niebo. To meteory. Zjawiska te powodują drobne okruchy materii międzyplanetarnej, nazywane meteoroidami, które w swej podróży w przestrzeni kosmicznej napotykają Ziemię i wpadają z ogromną prędkością w jej atmosferę. W skutek tarcia meteoroid rozgrzewa się, a powstałe w wyniku tego opary oraz otaczające go warstwy zjonizowanej atmosfery zaczynają świecić, powodując zjawisko wszystkim znanej „spadającej gwiazdy”. Same bryłki zwykle stapiają się i odparowują.

Zdarza się jednak, że na swej drodze Ziemia napotka większe ciało. Opisane wyżej zjawiska potęgują się i mamy wtedy do czynienia ze znacznie jaśniejszym i okazalszym meteorem, zwanym bolidem. Nie rzadko powodujący to zjawisko obiekt jest wystarczająco duży by przezwyciężyć destrukcyjne siły przelotu przez atmosferę i dotrzeć do powierzchni naszej planety. Mamy wtedy do czynienia ze spadkiem meteorytu. Są tacy, którzy poświęcają wiele czasu i pieniędzy na ich poszukiwanie, przemierzając przy tym odległe, często niemal niedostępne zakątki naszej planety. Niektórzy na ich sprzedaży zarabiają przy tym prawdziwie astronomiczne pieniądze. 

Jak wyglądają takie kamienie z nieba? Bardzo różnie. Tuż po spadku najczęściej są one pokryte ciemną skorupą, tzw. obtopieniową, która powstaje w wyniku zastygnięcia stopionej powierzchni meteoroidu. Dlatego „świeży” meteoryt nie jest aż tak trudno rozpoznać. Problemy zaczynają się zwykle, gdy spadek miał miejsce setki, tysiące, a nawet miliony lat temu, skorupa ulega korozji lub też erozji i często trudno odróżnić taki meteoryt od ziemskich skał.

Meteorytyka może być niezwykle interesującym i wciągającym hobby, zwłaszcza gdy za oknem chmury przez wiele dni nie dają nadziei na astronomiczne obserwacje. To niezła alternatywa dla miłośników astronomii. Każdy z nas może obejrzeć lub nawet kupić meteoryt. W Polsce i na świecie meteorytyka przeżywa obecnie rozkwit. Coraz łatwiej jest kupić kamień z kosmosu. Sposobów na to jest wiele: internetowe sklepiki meteorytowe, giełdy, indywidualne kontakty między kolekcjonerami, czy też poprzez Allegro lub eBay.  Szybko może się jednak okazać, że zostaliśmy niepostrzeżenie pochwyceni w szpony niebezpiecznego dla naszego portfela zainteresowania, które powoduje, że na widok nawet najmniejszego kawałka czegoś, co choć trochę przypomina meteoryt, szybciej zaczyna bić nam serce. Nie wierzycie? Spróbujcie sami. 


 

Copyright© by  Krzysztof Kida - Elbląg